Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πρόγραμμα Διδασκαλίας χειμερινού εξαμήνου 2021-22

 

 

 

 

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ  ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ  ΕΤΟΥΣ   2021-22

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 11/10/2021

τροποποίηση 14/10/2021 

β΄ τροποποίηση 20/10/2021

 

 Επισημαίνεται ότι είναι αδύνατον να μην υπάρξουν  επικαλύψεις μαθημάτων. Επιπλέον, δεν είναι δυνατόν να γίνουν μετακινήσεις μαθημάτων σε ημέρες/ώρες που φαίνονται κενές. Σε αυτές τις ημέρες και ώρες μπορεί οι διδάσκοντες/ουσες να είναι επιφορτισμένοι/ες με άλλες υποχρεώσεις πέραν των διδακτικών

 

 

 

                                                                       Αθήνα 8/10/2021

                                                                     Αρ. πρωτ. 15105

                                                                      

                                                                     

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 001

ΠΟΛΙΤΙΚΗ   ΕΠΙΣΤΗΜΗ -I-

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ   ΣΕΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΔΗΜΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Δημοτικός Πολυχώρος Πολιτισμού Νέας Σμύρνης- Αίθ. "ΓΑΛΑΞΙΑΣ",
2ας Μαΐου 16, Τ.Κ. 171 21

110 005

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

 Αίθουσα 102

110 021

ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (19Ος ΑΙΩΝ.)

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓΓ.

ΠΕΜΠΤΗ (έναρξη 21/10)

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ 209

110 415

ΠΟΛΙΤΕΙΟΛΟΓΙΑ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ 102

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 1ου εξαμήνου επιλέγουν 1 μάθημα

Οι φοιτητές του 3ου εξαμήνου επιλέγουν 3 μαθήματα                                           

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 019

ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ   Γ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΜΦ   2

110 222

ιστορικη δημογραφια -Ι-

βασικεσ εννοιεσ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΤΡΙΤΗ (έναρξη 19/10)

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Γ’1

110 343

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Β.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ 102

110344

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΟ

ΔΟΥΔΩΝΗΣ Π.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΑΙΘ 209

110360

STATISTICAL ANALYSES IN SOCIAL RESEARCH I PRINCIPLES, METHODS AND COMPUTER APPLICATIONS

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΕΡΓ. Η/Υ 1 υπογ γυάλινου κτιρίου

110 455

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Γ’1

110 461

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ:

ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ 102

110 477

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ   -Ι-

(18 ος αιων. εωσ 1878)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Γ’1

110 511

ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ: ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΛΑΙΣΙΟ, ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΙ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ 102

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 029

κοινωνικη θεωρια -

συγχρονα ρευματα

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑ: 11:30 - 13:30
ΑΜΦ 2

110 300

ιστοριΑ της ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ:

20Ος ΑΙΩΝΑΣ

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

Αίθουσα 209

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 5ου και του 7ου εξαμήνου επιλέγουν 5 μαθήματα (Ελεύθερης Επιλογής, Σεμινάρια και ΜΕΤ - Μαθήματα Εκτός Τμήματος)

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 307

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΡΤ.

ΕΣΠΑ/Τ.ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΑΙΘ Γ’1

110 308

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ   ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ, ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ ΓΕΩΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΑΙΘ Γ1

110 312

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΤΟΥ 20ου αι.:

Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950

ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ ΠΡ.

ΤΡΙΤΗ έναρξη 19/10

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΑΙΘ Γ’1

110 417

ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ Γ’1

110426

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΩΤΕΡΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Γ’1

110451

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Ι: ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Γ’1

110 453

ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΤΕΤΑΡΤΗ (έναρξη 20/10)

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Γ’1

110483

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος-20Ος )

ΒΕΝΤΟΥΡΑ Λ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ Γ’1

110501

EUROPEAN PARTY FAMILIES: SOCIAL DEMOCRACY

MOSCHONAS GER.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ Γ’1

110504

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ

ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ Β.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Γ’1

110509

ΟΙ ΡΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΕΥΡΩΠΗ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΝ 19 ΚΑΙ 21 ΑΙΩΝΑ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Γ’1

110512

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

ΔΟΥΔΩΝΗΣ Π.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΑΙΘ Γ’1

110517

ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΚΑΤΣΑΠΗΣ Κ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Γ’1

110521

Η ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ   ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

ΝΙΝΟΣ Γ./ΕΣΠΑ Τ. ΚΟΙΝ. ΚΑΙ ΠΟΛΙΤ. ΘΕΩΡΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ Γ’1

110522

ΕΚΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ

ΝΙΝΟΣ Γ./ΕΣΠΑ Τ. ΚΟΙΝ. ΚΑΙ ΠΟΛΙΤ. ΘΕΩΡΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ Γ’1

110533

ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΙΔΕΡΗ ΑΙΚ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΜΦ 2

110537

Η ΠΟΛΗ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Χ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ Γ’1

110538

ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΠΟΛΕΜΩΝ (1918-1939)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

ΑΙΘ Γ’1

110540

ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ   ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΣΙΔΕΡΗ ΑΙΚ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Γ’1

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110480

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ (19ος-20ος αι)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ Λ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ Β’6

110487

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΕΡΓ. Η/Υ 1 υπογ γυάλινου κτιρίου

110508

ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ Ν.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

ΑΙΘ Β’6

110 529

A HISTORY OF THE WORLD SINCE 1300

KOULOURI CHRIST.

ADELMAN JEREMY

ΤΡΙΤΗ-ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 17:00-20:00

110 539

ΘΕΩΡΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΑΙΘ Β’6

 

    

Τα μέλη ΕΔΙΠ του Τμήματος, Μητσοπούλου Χρυσούλα, Βασίλης Μπογιατζής

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα