Πρόγραμμα Εξετάσεων

pdf blue small 

 

ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΜΠΕΜΒΡΙΟΥ 2017

 

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

 Αθήνα  25/7/2017

                                                 logo

 

 

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 001

ΠΟΛΙΤΙΚΗ   ΕΠΙΣΤΗΜΗ -I-

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108   Α-Ο

Αιθ. 102   Π-Ω

110 005

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΤΡΙΤΗ 26-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108   Α-Π

Αιθ. 102   Ρ-Ω

110 168

ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (19ος – 20οςαι.)

ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΧΡ.

ΤΡΙΤΗ 05-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108   Α-Π

Αιθ. 102 Ρ-Ω

110 415

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ Π.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108   Α-Π

Αιθ. 102   Ρ-Ω

 

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 011

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ – ΜΑΚΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ  ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΣΑΚΗ   ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 011

POLITICAL ECONOMY – MACROECONOMIC THEORY AND POLICY

IORDANOGLOU CHRYS.

MONDAY 18-09

HOURS: 14:00-16:00

Room: SAKI KARAGIORGA

110 222

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -Ι- ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕς

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ   ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 343

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 344

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΚΑΙΟ

ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ ΠΗΝ. ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ.

ΤΡΙΤΗ 26-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 360

STATISTICAL ANALYSES IN SOCIAL RESEARCH I PRINCIPLES, METHODS AND COMPUTER APPLICATIONS

KOLLIAS AND.

WEDNESDAY 20-09

HOURS: 09:30-10:00

Department's Computer

Basement of Stasinopoulou Building

110 436

ΣΥΓΧΡΟΝΗ   ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ -Ι-ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 1950-2009

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΣΑΚΗ  ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 455

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΛΑΔΗ ΣΤ.

ΠΕΜΠΤΗ 21-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αιθ. 209

110 461

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ   ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΛΑΔΗ ΣΤ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

Αιθ. 209

110 465

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ Φ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ 

110 473

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (20ος   αιων.)

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09

ΩΡΑ: 09:00-13:00

Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9

Προφορικά    

110 477

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ  -Ι- (18 ος αιων. εωσ 1878)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 008

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ   -II-

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΤΡΙΤΗ 19-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108   Α-Μ

Αιθ. 209   Ν-Ω

110 012

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ

ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108     Α-Ο

Αιθ. 102 Π-Ω

110 021

ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (19ος αι.)

ΛΟΥΒΗ   ΛΙΝΑ

ΤΡΙΤΗ 12-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108     Α-Ν

Αιθ. 102   Ξ-Ω

110 403

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

ΠΕΜΠΤΗ   28-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αιθ. 108   Α-Ο

Αιθ. 209   Π-Ω

 

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 018

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ – ΧΟΜΠΣ, ΛΟΚ, ΡΟΥΣΣΩ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09

ΩΡΑ: 10:00-11:00   Α-Κ

ΩΡΑ: 11:00-12:00   Λ-Ω

ΣΑΚΗ   ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 223

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -ΙΙ- ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 322

ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι -ιi- ευρωπαϊκη και ελληνικη ιστοριογραφια

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛΕΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 209

110 345

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ -ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ ΠΗΝ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 108

110 376

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ (19ος-20ος αι.)

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΔΕΣΠ.

ΤΡΙΤΗ 12-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

Αιθ. 301

110 377

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ -ΙΙ- ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ   Α.

ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09  

ΩΡΑ: 10:00-10:30

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Παράδοση εργασιών

110 457

ΣYγχρονη ελληνικH πολιτικH -ΙΙ- Η πολιτιKH κοινωνιολογIα της μετα-πολIτευτιΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.

ΤΡΙΤΗ 26-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΣΑΚΗ   ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 464

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Μ.Μ.Ε. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ   05-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 108  

110 478

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -ΙΙ- (1878-1923)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ.

ΠΕΜΠΤΗ 21-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

Αιθ. 209  

 

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 029

κοινωνικη θεωρια -συγχρονα ρευματα

ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡΗΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αιθ. 209 Α-Ν

Αιθ. 102 Ξ-Ω

110 300

ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι   -i- ευρωπαϊκη και ελληνικη   ιστοριογραφια

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛΕΝΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 108

 

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 429

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   25-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

Αιθ. 108 Α-Μ

Αιθ. 209 Ν-Ω

110 430

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09   Α-Κ

ΤΡΙΤΗ       12-09 Λ-Ω

ΩΡΑ: 10:00-14:00

Προφορικά

Γρ. ΣΤ -11

 
 

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 004

πολιτικη οικονομια- εισαγωγη στην μικροοικονομικη

ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝΔΡ.

ΤΡΙΤΗ 12-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 219

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ.

ΠΕΜΠΤΗ 14-09

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Προφορικά   Γρ. ΣΤ-21

110 295

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ   ΑΔ.

ΠΕΜΠΤΗ 28-09 

ΩΡΑ: 08:00-10:00

Αιθ. 301

110 307

ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΕΦ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09

ΩΡΑ: 09:00-10:00

Προφορικά   Γρ. ΣΤ-16

110 308

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ   ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ. ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ   ΠΡΑΞΗ

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ ΓΕΩΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09

ΩΡΑ: 12:00

Προφορικά Γρ. Δ-14

110 312

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ: Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950

ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ ΠΡ.

ΠΕΜΠΤΗ 14-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αμφ. 3

110 355

ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνταγματικη ιστορια -i- (1821-1940)

ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα

Κοινωνικής Πολιτικής

ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 357

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ   ΚΡΙΤΙΚΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛΕΞΗΣ

ΤΡΙΤΗ 19-09

ΩΡΑ: 09:00-12:00

Προφορικά   Γρ. ΣΤ-11

110 421

πολιτικη ιστορια τησ νεοτερησ και συγχρονησ μεσησ ανατολΗς

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤ.

ΠΕΜΠΤΗ 21-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 301

110 426

ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Προφορικά     Γρ. ΣΤ-16

110 433

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 102

110 450

ΘΕΩΡΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΕΡΕΖΟΥΣ ΚΩΝ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   15-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 451

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -Ι- Η  ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓ.

ΠΕΜΠΤΗ 28-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 209 Α-Ο

Αιθ. 102 Π-Ω

110 453

ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

ΤΟΜΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΤΕΤΑΡΤΗ   13-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 462

ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΣΤΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ

ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ.

Τμήμα

Κοινωνικής Πολιτικής 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 108

110 474

INTERNATIONAL ETHICS AND WAR: A HISTORY  

HERACLIDES AL.

TUESDAY 19-09

HOURS: 09:00-10:00

Oral Room ST-11

110 476

ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡΗΝΗ

ΤΡΙΤΗ 12-09

ΩΡΑ: 09:00-13:00

Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9

Προφορικά.

110 481

ΙΣΤΟΡΙΑ   ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 209

110 504

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αιθ. 209

 

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

  ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 480

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ

(19ος -20ος αι.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 11:00-12:00

Παράδοση Εργασιών

Γρ.   ΣΤ-15

110 487

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09

ΩΡΑ: 10:30-11:00

Παράδοση Εργασιών

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ   ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

110 488

ΘΕΩΡΙΕΣ

ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ -

ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ.

ΠΕΜΠΤΗ 14-09

ΩΡΑ: 09:00-10:00

Παράδοση Εργασιών

Γρ. ΣΤ-21

110 489

ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ 05-09

ΩΡΑ: 15:00-16:00

Παράδοση Εργασιών

Γρ. Γ- 8

110 490

ΠΟΛΕΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΚΑΙ

ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ 15ος-19οςαι

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ.

ΠΕΜΠΤΗ 21-09

ΩΡΑ: 10:00-11:00

Παράδοση Εργασιών

Γρ. 305

 

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ   ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 095

ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (19ος αιων.)

ΦΟΥΦΟΥΛΑΣ ΔΗΜ.

ΠΕΜΠΤΗ   07-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 356

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -ΙΙ- (1941-2008)

ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ.

Τμήμα

Κοινωνικής Πολιτικής

ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 382

ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ

ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΤΡΙΤΗ   26-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 108

110 386

Η ΕΛΛΗΝΟ-ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΔΙΕΝΕΞΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Προφορικά

Γρ. ΣΤ -11

110 396

Το ΚυπριακΟ πρόβλημα

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09

ΩΡΑ: 09:00-12:00

Προφορικά

Γρ. ΣΤ-11

110 418

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ: ΘΕΩΡΙΑ - ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ-ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αιθ. 209

110 428

ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 439

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09

ΩΡΑ: 10:00-12:00

Αμφ. 2  

110 442

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ   (1830-1930)

ΛΟΥΒΗ ΛΙΝΑ

ΠΕΜΠΤΗ 07-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 102

110 446

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ: ΘΕΩΡΙΕΣ, ΘΕΣΜΟΙ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ (εδρα Jean Monnet)

ΠΑΣΣΑΣ   ΑΝΑΡΓ.

ΠΕΜΠΤΗ 28-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 209  

110 448

ΠολιτικH στην εποXH της παγκοσμιοποIησησ

BΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.

ΤΡΙΤΗ 26-09

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 452

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ

ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ   -ΙΙ -

ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Αιθ. 209 Α-Μ

Αιθ. 102 Ν-Ω

110 454

ΕΥΕΡΓΕΤΙΣΜΟΣ   ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΤΡΙΤΗ 19-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 301

110 467

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ – ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Προφορικά Γρ. Γ-8

110 472

HISTORIOGRAPHY IN CRISIS ? DEBATES, POLEMICS AND CONVERSATIONS

ΑNDRIAKAINA   HEL.

WEDNESDAY 27-09

TIME: 14:00-16:00

ROOM: Β-2

110 475

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ 

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡΗΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09

ΩΡΑ: 13:00-15:00

Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9

Προφορικά    

110 482

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΘΕΣΜΟΙ

ΜΠΙΘΥΜΗΤΡΗΣ Γ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 483

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος -20οςαι.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 12:00-14:00

Αιθ. 209

110 497

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ Ι.

ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09

ΩΡΑ: 18:00-20:00

Αιθ. 102

110 498

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΠΑΤΡΙΚΙΟΥ ΑΛ.

ΤΡΙΤΗ   19-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

110 499

ΙΣΤΟΡΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΩΝ Η.Π.Α (19-21 αι.)

ΛΙΑΛΙΟΥΤΗ ΖΗΝ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 301    

110 500

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΤΖΩΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 14-09

ΩΡΑ: 18:00

Προφορικά

Γρ. ΣΤ-7

110 505

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (1923-2012)

ΜΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ   28-09

ΩΡΑ: 16:00-18:00

Αιθ. 102

    

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ   ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

10 484

ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΤΑΞΗΣ: ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 12:00-13:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. Δ-2

110 494

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ   Α.

ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09

ΩΡΑ: 11:00-11:30

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Παράδοση εργασιών

110 496

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ ΝΙΚΟΣ

ΤΡΙΤΗ   26-09

ΩΡΑ: 11:00-12:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. Ε-16

110 501

ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ: ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 10:00-11:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-17

110 502

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ   ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΔ.

ΠΕΜΠΤΗ 28-09

ΩΡΑ: 11:00-12:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. Αριστοτ. 3  

4ος όροφ.

110 503

ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ

ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΧΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09

ΩΡΑ: 11:00-12:00

Παράδοση εργασιών

Αιθ. ΣΤ-1 (ΚΕ.Ν.Ι.)

  

Σημειώνεται ότι:

   Οι αίθουσες 102, 108, 209, 300, 301, 302 και το Εργαστήριο Πληροφορικής βρίσκονται στην Πτέρυγα Στασινόπουλου (Γυάλινο Κτίριο)

   Το Αμφιθέατρο 2, 3, Σάκη Καράγιωργα και οι αίθουσες Α-4, Β-2, βρίσκονται

στην Νέα Πτέρυγα.  

   Τα γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα, στην Πτέρυγα Στασινόπουλου και στΟ ΔΕΣΚοι.

   Οι φοιτητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις πρέπει να έχουν μαζί τους:

το Βιβλιάριο Σπουδών ή την Ακαδημαϊκή Ταυτότητα

Η Γραμματέας του Τμήματος

υπογραφή*

Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

     * το πρωτότυπο που τηρείται στο αρχείο του Τμήματος φέρει αυτόγραφη υπογραφή

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα